08 października, 2021 #Budownictwo

Rodzaje drutu – jakie jest ich zastosowanie?

Druty spotykamy na każdym kroku. Z nich zrobione są siatki, wieszaki czy też przewody elektryczne w mieszkaniach. Druty mogą być stalowe, aluminiowe ale też miedziane, zdarza się, że robione są również takie z elementami srebra czy złota. Przyjrzyjmy się dziś tym stalowym.

Tekst stworzony dzięki uprzejmości Orstal – producent drutu.

Wszystko na temat drutu stalowego

Jeżeli mielibyśmy wymienić najpopularniejsze przedmioty budowlane to z pewnością jednym z nich byłby drut stalowy. Kupimy go w każdym sklepie budowlanym czy też wnętrzarskim dlatego że jest użytkowany w różnych branżach. Druty stalowe mają najróżniejsze właściwości. Możemy nabyć drut miękki, półtwardy i twardy i będą miały inną podatność na rozciąganie. Drut miękki cechuje niska wytrzymałość na rozciąganie, natomiast druty twarde mają właściwości, które pozwalają nazwać je “normalnymi”.

Oprócz tego kupić możemy druty stalowe, które będą się różnić rodzajem pokrycia. Powstają druty ciągnione na sucho. Chodzi tutaj o szare druty, zwane też gołymi. Często spotykane są również druty ciągnione na mokro, one także są gołe, jednak mają połysk. Następnymi kategoriami są modele żarzone ciemne albo jasne, ale także stworzone z myślą o użyciu pod powłoki galwaniczne. Jeszcze innym ważnym wskaźnikiem jest przekrój drutu. Przeważnie jest on okrągły czy też owalny. Spotkamy też druty mające przekrój skręcony lub kwadratowy.

Druty stalowe są jednym z najpowszechniej używanych elementów w budownictwie. Z ich pomocą tworzy się zbrojenia betonu, wyrabia gwoździe, bloki podporowe czy też wykonuje zawiesia. Oprócz tego drut stalowy jest używany w branży meblarskiej podczas tworzenia regałów, półek albo koszy ekspozycyjnych, oraz w branży dekoracyjnej. Dodatkowo z drutu stalowego produkowane są siatki ogrodzeniowe, sprężyny a także mały sprzęt AGD.

Drut ciągniony – jak się go robi i kiedy warto go wykorzystać?

Ciągnienie to metoda przetwarzania, która jest używana najczęściej w momentach, w których konieczna jest duża dokładność. Co więcej będzie to idealna technika każdorazowo kiedy planujemy zachować atuty mechaniczne materiału pierwotnego. Przy rozciąganiu pręta zatracamy jego elastyczność, jednak za to dostajemy wytrzymałość, która jest konieczna w sporej ilości branż. Poza tym metoda ciągnienia jest rewelacyjna w sytuacji, w której nie chcemy osłabiać środka surowca, ponieważ polega ona na zwiększeniu długości kosztem średnicy drutu. Tak naprawdę jednak jest to dosyć skomplikowana procedura. Wykorzystywany jest więc przeważnie wtedy, gdy potrzebujemy wygładzoną oraz dokładnie wyszlifowaną powłokę, ale nie planujemy robić kolejnego opracowania wykończeniowego. W pewnych przypadkach druty ciągnione na zimno są niezastąpione przede wszystkim z powodu niskich kosztów ich wytwarzania. metoda ciągnienia jest również bardzo wygodna w przypadku, gdy potrzebujemy zrobić drut o niewielkich średnicach, czyli taką poniżej 5 mm. Metoda ciągnienia jest bardzo często wykorzystywana w przypadku rur o niedużych oraz średniomałych średnicach.

Charakterystyka drutu prostego

Druty proste zazwyczaj są używane w budownictwie. Prostowane są na urządzeniach zwanych prościarkami i to co najważniejsze, można je kupić w prostych ciętych częściach. Przeważnie prostowane są pręty o średnicach od 2,5 do 10 mm, nie ważne czy są to druty stalowe gołe czy ocynkowane. Druty proste są najczęściej docinane do zamówionej przez klienta długości.

Okazuje się, że druty stalowe pomimo, że tak często wykorzystywane, różnią się od siebie niemal wszystkim. Możemy nabyć ciągnione albo prostowane, gołe i ocynkowane. Odpowiednio dopasowane druty stalowe będą być przez nas używane długie lata. Powinno się jedynie brać pod uwagę kilka ważnych czynników jak np. kupienie drutów stalowych ocynkowanych lub w inny sposób zabezpieczonych, jeśli planujemy wykorzystywać je na zewnątrz – tak żeby nie pokrywały się rdzą.