30 września, 2021 #Motoryzacja

Kiedy możliwe jest usuwanie wgnieceń w samochodzie?

Sporadycznie na drodze przydarzy nam się nieduża stłuczka i w takiej sytuacji w aucie robi się wgniotka. Tego typu wgniecenia przeważnie prezentują się dosyć nieładnie i na dodatek zmniejszają cenę samochodu. Coraz popularniejsze stają się bezinwazyjne metody usuwania wgnieceń w karoserii. Dzięki nim auto może prezentować się jak nowe i zazwyczaj nie ma żadnego znaku, że kiedykolwiek doszło do wypadku. Kiedy możliwe jest usuwanie wgnieceń i na jaki sposób powinieneś postawić?

Wyciąganie wgniotek za pomocą masowania blachy – jak to działa?

Metoda masowania blachy stosowana jest w kwestii takich części samochodu, do których jest łatwy dostęp do wgniecionego miejsca od środka. Jest to najczęściej maska a także klapa od bagażnika. Do tego rodzaju wyciągania wgniotek niezbędne jest użycie właściwego sprzętu. Pracownicy warsztatu potrzebować będą wypychaczy blacharskich o różnych kształtach, grubościach i końcówkach a także dźwignie, czyli inaczej heble. Typ używanych hebli zależy głównie od tego, czy karoseria jest wzmocniona, czy nie. Za pomocą miękkich młotków z podbijakami i prawidłowo dobranych hebli, blacha jest masowana w taki sposób, żeby powróciła do swojego dawnego stanu. Sprzęty, które niezbędne są do wykonania takiego masowania nie kosztują mało i najlepiej byłoby zostawić samochód u fachowców w Krakowie, którzy szybko usuną z niego wgniecenia. W Krakowie fachowa firma, posiadająca bogate portfolio to Eurograd – wyciąganie wgniotek.

Wszystko o PDR – metodzie usuwania wgnieceń na klej

Jeżeli nasze auto posiada wgniotki, ale nie zszedł z niego lakier to można zastosować metodę PDR czyli likwidowanie wgnieceń bez lakierowania auta. W pierwszej kolejności należy pozbyć się zatłuszczeń i oczyścić powierzchnię, a następnie położyć na tę blachę specjalny klej i doczepić odpowiedni sprzęt. Za pomocą tego narzędzia wyciąga się obecne wgniecenia blachy. Po całkowitym wyprostowaniu blachy ściąga się urządzenie i można zmyć klej przy pomocy zmywacza.

Dużą zaletą tego sposobu jest np. brak potrzeby pozbywania się któregoś z komponentów. Dodatkowo, często jest wykorzystywana w przypadku wyciągania wgniotek po gradobiciu.

Tej techniki lepiej nie wykonywać samemu w garażu gdyż konieczne jest posiadanie konkretnej wiedzy i nietaniego osprzętu. O wiele lepiej jest oddać auto w ręce profesjonalistów, których stuprocentowo znajdziesz w Krakowie.

Ostatnią metodą, którą można spróbować w domu, jest wykonanie gwałtownej zmiany temperatur. W tym celu w pierwszej kolejności musicie podgrzać wgniotkę w karoserii – przykładowo za pomocą suszarki – a potem natychmiastowo ją schłodzić. Do tego używa się najczęściej suchego lodu oraz sprężonego dwutlenku węgla. Blacha wskutek dużej różnicy temperatur wyprostuje się. Metoda ta ma mimo wszystko pewien minus – przeważnie w trakcie takiego zabiegu lakier odpryska i konieczne jest powtórne malowanie go.

Jeżeli jednak nie jesteś przekonany co do tego, czy uda Ci się samemu usunąć wgniecenia z samochodu – zostaw to fachowcom. W Krakowie z pewnością istnieje warsztat, który spełni Twoje oczekiwania.

You Might Be Interested In