05 czerwca, 2022 #Edukacja

Dwujęzyczność – plusy

Nie da się ukryć, że w obecnych czasach znajomość języków jest bardzo istotna w związku z czym warto uczyć dzieci od przedszkola z językami obcymi. Dwujęzyczna szkoła podstawowa w Gdańsku to super pomysł. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to niektóre z miast w których znajdziesz taką szkołę. Przeczytaj nasz tekst, celem poznania plusów i zalet dwujęzyczności.

Dwujęzyczność zamierzona – co to jest?

Dwujęzyczność zamierzona to zjawisko w którym rodzice decydują się wprowadzić dwujęzyczność do życia dziecka. Kiedy zacząć? Prawdę mówiąc to najlepiej będzie zacząć uczyć dziecka języka tak wcześnie, jak tylko będziecie mogli. Z wprowadzeniem dwujęzyczności nie ma po co czekać. Czy wiesz, że noworodek od pierwszych dni życia bez świadomości uczy się melodyjki języka wraz z poszczególnymi dźwiękami. Na wprowadzenie dwujęzyczności masz czas do 3. roku życia. Warto również zdecydować się na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Czym tak naprawdę jest nauczanie dwujęzyczne?

Nauczanie w dwujęzycznej szkole podstawowej jest to system który jest oparty na nauczaniu konkretnych przedmiotów w dwóch językach. Efektem tego doprowadza się do rozwoju kompetencji językowych, które osiągają uczniowie uczęszczający do takiej szkoły. Zalety tego stylu nauczania to:

  • kształtowanie postawy zrozumienia odmienności geograficznej oraz kulturalnej obszaru językowego który różni się ojczystego;
  • uczenie się literatury, kultury oraz historii krajów, które znajdują się za granicą;
  • sprawniejszy dostęp do międzynarodowych programów naukowych;
  • możliwość zagranicznej edukacji.

Dwujęzyczność – jej zalety

Zalet dwujęzyczności jest bardzo dużo. Niżej je wypunktowaliśmy.

Większa tolerancja

Czy masz świadomość, że dzieci, które biegle władają dwoma językami są bardziej otwarte na świat. Ma to miejsce ze względu na to, że intuicyjnie czują, że nie ma jednej obiektywnej prawdy. 

Dziecko będzie miało lepszy akcent

Puszczaj dziecku bajki w języku obcym, a będzie ono umiało samodzielnie skorygować akcent w którym mówi.

Korzyści dla rodzica

Podjęta decyzja o zaczęciu dwujęzyczności u dziecka może przynieść korzyść wszystkim domownikom. Rodzice aby nie wprowadzać dziecka a błąd sami muszą dobrze władać językiem obcym, a czasem nawet się z nim dokształcać.

Jak dwujęzyczność wpływa na dziecko?

Badania potwierdzają, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym dobrze wspomaga proces jego rozwoju. Występuje szybszy rozwój myślenia elastycznego i abstrakcyjnego. Ponadto rozwija ona pamięć krótkotrwałą i ma niebagatelny wpływ na naukę kolejnego języka. W przypadku, gdy rodzice położą odpowiedni nacisk na naukę języka, z czasem zakres słów dziecka będzie co raz to większy co pozwoli posługiwanie się dwoma systemami językowymi.

You Might Be Interested In